Zajímavosti

Darovat plazmu je snadné a může to udělat spousta z nás

Jakmile onemocníme, zjistíme, že bychom udělali cokoli pro své uzdravení. To stejné platí i v případě, kdy onemocní naši blízcí, které máme nejraději. A právě z krevní plazmy se vyrábí léky, které pomáhají léčit nemocné pacienty. Navíc darováním si můžete i finančně přilepšit.

Kdo může plazmu darovat?

Je tady pár podmínek, které musíme splnit. Musí vám být od 18 do 60 let, vaše váha by měla být mezi 50 – 150 kg. Také musíte být zdraví, žít nerizikovým životním stylem, mít doklad totožnosti a kartu pojištěnce, ale také jazykové znalosti na to, abyste mohli vyplnit dotazník.

Při darování nesmíte užívat návykové léky či narkotika, alkohol, psychofarmaka, jedinou výjimkou je kouření.

I v případě, že se léčíte nebo jste se léčili s těmito nemocemi, není možné být dárcem: cukrovka, hemofilie a poruchy srážlivosti krve, hepatitida B či C, pohlavní nemoci, HIV a Syphilis, plicní tuberkulóza, chronické nemoci, kardiovaskulární nemoci, epilepsie… Kompletní přehled najdete na europlasma.cz. Tady se dozvíte i co jíst před odběrem plazmy.

Zajímavosti o plazmě

Věděli jste třeba, že krevní plazmu tvoří z 90 % voda? Nebo že urychluje hojení, např. se používá při péči o rozsáhlé popáleniny? Zajímali jste se někdy o to, jaká je barva plazmy? Je žlutá a její sytost je závislá na přítomnosti barviv vznikajících při rozpadu erytrocytů neboli červených krvinek. Využívá se i při léčbě pohybového aparátu.

Tyto i další zajímavosti nejen o plazmě vám může prozradit třeba internetová televize. A platit si ji můžete za finanční náhrady, které darováním získáte. Za úspěšné darování je to 700 Kč, ročně si pravidelným darováním přijdete až na finanční náhradu 18 200 Kč.

Darujte krevní plazmu v dárcovském centru v Praze na Černém Mostě nebo na Chodově. Budete mít ze sebe skvělý pocit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *