Zajímavosti

Vyhovující kuchyňský dřez – nejlepší přítel každodenní kuchařky

Ve svém novém bytě provádím rekonstrukci, během které se přestěhuje kuchyň z jedné místnosti do druhé. V největším pokoji vznikne kuchyňský kout, a je tedy nutné vyrobit linku na míru tomuto prostoru. Díky tomu, že jsem narazila na skvělého domácího, který je také investorem rekonstrukce, můžu si sama namyslet vše tak, aby to vyhovovalo hlavní obytné místnosti, kde kuchyň bude. A také intenzitě jejího využívání, neboť jsem zvyklá každý den vařit a mám na to i náležité vybavení – vše dostupné na internetu, třeba na https://bonio.cz/. Můj drahý synáček totiž po příchodu ze školy klidně spořádá další oběd… A já taky musím jíst dobře. Když mám hlad, nic se mnou není ;-). Materiál, ze kterého bude linka vyrobena, jsem už vybrala a již vím, jak bude moje nová přítelkyně vypadat.

Kam s dřezem?

Když jsem sestavovala návrh dispozice svojí nové kuchyňské linky, bylo pro mne velmi důležité umístění dřezu. Protože jsem chtěla mít ke dřezu pohodlný přístup co do vzdálenosti z každé části linky a také ušetřit co nejvíce místa na pracovní desce, umístila jsem jej do rohu. Moje představa byla taková, že musí mít odkapávací plochu a být dostatečně široký, abych nemusela chodit umývat pečicí plechy do koupelny, zkrátka, aby byl tak akorát. Zde jsem si to také potvrdila. Odkapávací plocha v rohové části vypadá jako velice dobré řešení, protože ten prázdný roh se obvykle postupně zaplňuje nejrůznějšími věcmi, které tak nějak nemají úplně svoje místo a potřebujeme je někam odložit. A to jsem nechtěla, neboť v kuchyni takový koutek vytváří dojem neskutečného nepořádku. Jak už jsem dříve psala – bydlela jsem na dvanácti různých místech a kuchyní jsem zažila jen o něco málo méně…

Volba materiálu

Původně jsem si myslela, že  prostě zajedu do nějakého hobbymarketu a koupím první dřez, který se mi bude líbit. Aha, jenže když nevybíráte dřezy alespoň jednou za rok, zjistíte, že existuje nepřeberné množství různých variant. Ano, měla jsem se napřed poučit aspoň na internetu. Teď už jsem chytřejší, tady je to i hezky přehledné. Přecházely mi oči, když jsem v jednom obchodě vedle sebe viděla dřez granitový, nerezový, keramický a další z nevímjakého ještě moderního materiálu. Moje nová linka bude mít klasický vzhled v dekoru světlého dřeva, tak si myslím, že nerezový bude to pravé ořechové. Ale kdybych plánovala supermoderní designovou záležitost, určitě bych sáhla po něčem jiném. A to mluvím jen o materiálu!

Výběr tvarů i velikostí

Ještěže mám přesnou představu, jak má dřez vypadat, včetně rozměrů, což nemůžu jindy o sobě říct. Jinak by pro mne byl výběr velice těžký. Chci dřez, který bude mít odkapávací plochu a současně bude sám dost velký. Menší vanička už se mi bohužel nevejde. Existují i dřezy dimenzované přímo do rohu kuchyňské linky, s odkapávací plochou na každé straně, ale takový nepotřebuju, protože moje linka je navržena čistě do „L“, bez zkosení v rohovém dílu. Zabíralo by to příliš mnoho místa, hodlám do prostoru kuchyňského koutu umístit ještě klasický jídelní stůl. Vedle toho musím říct, že velmi elegantním dojmem působí dřezy kulaté, stejně tak oválné. Moje zkušenost s nimi však je, že jsou poněkud nepraktické.

Jediná chybka mého nového dřezu

Jednu malou nedokonalost bude můj nový kuchyňský dřez přece jen mít. Vlastně ne, dřez bude přesně takový, jak jsem si jej vymyslela, takže chyba na straně návrháře. Kdybych někdy chtěla z výchovných důvodů nepouštět myčku, ale zapojit do domácích prací, tedy konkrétně mytí a utírání nádobí, svého potomka, odkapávací plochu zastrčenou v rohu prostě nebude možné využít. Dva lidé najednou se k takto umístěnému dřezu nedostanou… Zkrátka se odkapávač postaví na pracovní desku linky a až se nádobí utře, zase se vrátí na odkapávací plochu dřezu. Ono to stejně nebude moc často, jak znám svého synáčka. Raději bude vybírat myčku a ukládat umyté nádobí do skříněk, je na to už docela šikovný :-).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *