Zajímavosti

Výběr kuchyňské baterie a manželská hádka

Výběr kuchyňské baterie byl v našem případě doprovázen celkem velkou rozepří (předpokládám, že málokoho by napadlo, že zrovna taková maličkost může způsobit vůbec nějaké rozepře, natož velké). Všechno to vzniklo kvůli mému vkusu a Petrově vášni pro ekologii. Jak již někteří vědí, novou kuchyň jsme zařídili v rustikálním stylu, vybavenou do detailu na https://lador.cz/. Proto se zdálo být logické zakoupit baterii keramickou. Baterie v této povrchové úpravě jsou pro ,,nemoderní” kuchyně to pravé, protože je lze sehnat ve skutečně působivých retro provedeních. 

Aby byl celkový dojem z kuchyně dokonalý, rozhodla jsem se navíc pro baterii kohoutkovou. A to byl právě ten kámen úrazu. Když jsem se se svými plány svěřila manželovi, odvětil, že vzhled baterie samozřejmě nechá na mně, ale na kohoutky ať zapomenu, poněvadž jsou neekologické. A já, jelikož jsem nečekala nesouhlas, jsem okamžitě přešla do ofenzivy a hádka byla na světě. Čas od času se chovám jako malé umanuté dítě a reaguji hodně přehnaně (snad mě omlouvá aspoň to, že si tuto skutečnost uvědomuji, a manželovy nekonečné trpělivosti si nesmírně vážím).

Naše hádka trvala asi tak týden, což ještě považuji za vcelku normální (vím, že někomu, kdo nás nezná, to zas tak normální připadat nemusí). Po nějaké době, kdy mě konečně opustila nutkavá potřeba odporovat jen proto, abych vyhrála, jsem se rozhodla si o ,,ekologických” bateriích zjistit více informací. Přečetla jsem několik článků o tom, jaké baterie jsou díky menší spotřebě vody šetrné k přírodě i rodinnému rozpočtu, a protože mě přiměly změnit názor, rozhodla jsem se o několik tipů, které jsem ve všech těch chytrých článcích načerpala, podělit i s vámi.

Tady jsou:

  • Zvolte baterii pákovou. Nastavení požadované teploty je totiž mnohem rychlejší, a tak nevyplýtváte tolik vody jako s kohoutkovou, s níž je manipulace složitější a o dost pomalejší. Určitě také oceníte snazší zastavení vody, k němuž je zapotřebí jen jedna ruka, což v kuchyni každý ocení.
  • Pořiďte si baterii, jejíž součástí je sprška. V praxi zjistíte, jak moc je tento vynález užitečný. Díky zabudované spršce je mytí čehokoliv, co zrovna ve dřezu potřebujete umýt, mnohem pohodlnější, efektivnější a především rychlejší, tudíž opět na všechno využijete méně vody.
  • Pokud chcete uspořit ještě více, zkuste uvažovat nad baterií bezdotykovou. Díky zabudovanému senzoru pohybu se sám spustí proud o předem nastavené teplotě a tlaku. Není tedy nutné nic nastavovat, díky čemuž, jak již bylo zmíněno, šetříte vodou. Tento typ baterie vám nejspíš připomene umyvadla na veřejných záchodech, je však možné zakoupit i baterii kombinovanou, která má jak čidlo na pohyb, tak páku, a tak můžete v případě potřeby proud vody ovládat stejně jako u jakékoliv jiné kuchyňské baterie.
  • Máte-li v kuchyni přístup k užitkové vodě, bude pro vaši domácnost ideálním řešením baterie, která umožňuje odděleně vypouštět vodu pitnou a užitkovou. Pokud budete potřebovat například zalít květiny, nebude nutné na to plýtvat pitnou vodou. 

Více o tom, na co se u baterií vyplatí zaměřit, se dozvíte například tady. A pokud vám klasická baterie nestačí a rádi byste něco speciálního, koukněte sem

V naší kuchyni se nakonec nachází baterie páková se sprškou, pochopitelně keramická. Ačkoliv jsem si zpočátku přála mít u dřezu pěkně postaru dva kohoutky, musela jsem manželovy důvody pro jejich odmítnutí uznat za oprávněné.

Věřím, že se najdou tací, kteří uvedené tipy ocení. Ne každý si totiž výhody jednotlivých provedení okamžitě uvědomí. Budu moc ráda, když se i vy podělíte o nějaké kuchyňské vychytávky, protože člověk má pořád co objevovat!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *