K dietním polévkám patří ty zeleninové, bez zahuštění moukou, případně jen s ovesnými vločkami nebo třeba s prosem (jáhly) či pohankou. A také masová vývary, ze kterých se po vychladnutí sebere tuk a pak se použijí jako základ pro polévku se zeleninou, ale plnou bílkovin.
Když se porozhlédneme po světě, najdeme v každé kuchyni recept na vynikající zeleninovou polévku, která má kouzlo specificky použitých základních surovin. Příkladem jsou polévka minestrone nebo boršč. Jejich příprava je celkem snadná a suroviny můžete mít doma nakoupené předem, během pravidelné návštěvy Lidlu či Kauflandu.
Minestrone v mnoha podobách
Italská polévka minestrone je starodávným italským zeleninovým pokrmem, který se vaří v každé italské domácnosti a v každé trochu jinak. Proto na ni najdeme množství receptů a doporučení. Ovšem základ zůstává vždy stejný:
- rajčata, mrkev a řapíkatý celer,
- k tomu cibule a česnek,
- bazalka a petrželka,
- sůl, pepř, bobkový list a nové koření.
Ostatní už je pak o variantách přípravy. Někdo přidá zelené fazolky, jiný cuketu, v další domácnosti se dodávají dýně nebo ostatní druhy kořenové zeleniny. Na italskou polévku minestrone můžeme použít i zmrazenou zeleninu – směs právě pro přípravu minestrone, kterou celkem pravidelně nabídne Lidl leták příští týden – vždy, když se koná italský týden v Lidlu.
A jak se do přípravy polévky pustit? Nejprve si osmahneme cibuli, později přidáme ke smažení i česnek. Posléze přidáme nakrájenou tvrdší zeleninu nebo zeleninovou směs z pytlíku. Ještě chvilku osmahneme a pak zalijeme vodou, množství vody volíme dle potřeby a podle toho, jak hustá má polévka ve výsledku být. Přidáme bobkový list, pepř a nové koření.
V dalším kroku přidáme oloupaná a nadrcená rajčata (můžeme použít i ta z plechovky nebo rovnou rajčatový protlak). Rajčata povaříme asi deset minut, pak teprve přidáváme na kostičky nakrájenou cuketu. A vaříme dalších osm až deset minut.
Před dovařením můžeme do polévky nasypat těstoviny, ale není to nutné. Polévka je vynikající i bez nich. Zvolit můžeme zahuštění ovesnými vločkami, které dodají mnoho důležitých živin. Polévku nakonec osolíme. Na talíři ji můžeme zastrouhat tvrdým sýrem nebo pokrýt jemnými plátky mozzarelly a bazalkou.
Boršč lahodné chuti
I polévku boršč vaří mnoho domácností, a každá jinak. Pro změnu jde však o typickou ruskou polévku. V ní nesmí chybět hovězí maso, červená řepa, zelí a další základní zelenina. Výhodné je pořídit si syrovou červenou řepu v akcích a uchovávat ji v lednici, kde vydrží i měsíc. Červenou řepu nabídne leták Kaufland, a to jak syrovou, tak již předvařenou, jejíž příprava je pak zase o kousek rychlejší.
Boršč můžete potkat ruský, ukrajinský i běloruský. Polévka se však vaří i v jiných zemích bývalého sovětského bloku. Svým složením je předurčen k dietní stravě (tedy dokud jej nedoplníte tučnou smetanou).
Když máme hovězí vývar připravený předem, budeme mít snazší vaření. Nezapomeneme z vývaru po vychladnutí odebrat přebytečný lůj. Do hotového hovězího vývaru, kam jsme na kostičky nakrájeli uvařené hovězí maso, dáme povařit zelí. Během toho připravujeme ostatní zeleninu. Budeme potřebovat: červenou řepu a rajský protlak nebo zavařená rajčata.
A pak podle chuti přidáme další druhy zeleniny. Může to být mrkev, cibule, česnek, ostatní kořenová zelenina, petrželka a kopr. Červenou řepu strouháme na nudličky, cibuli krájíme na kostičky a mrkev na plátky.
Na pánvi si během vaření zelí osmahneme cibulku na oleji, pak přidáme mrkev a nastrouhanou červenou řepu. Vše důkladně osmahneme, později zalijeme dvěma až třemi naběračkami vývaru, přikryjeme poklicí a dusíme do měkka.
Když jsou mrkev i červená řepa měkké, přelijeme obsah pánve do hrnce a necháme asi dvě minuty vše společně provařit, aby se chutě prolnuly. Ale ne déle. Odstavíme z ohně a necháme ještě 15 minut stát. Pak teprve podáváme. S koprem a petrželkou, přidat můžeme zakysanou smetanu, ovšem v minimálním množství – jen pro zjemnění chuti.