Zajímavosti

Dřez, nebo myčka?

Jistě si taky často pokládáte otázku, na co vůbec mít v kuchyni dřez, když nádobí přece umyje myčka? No přiznám se, že i já jsem to chvíli řešila, ale jen do doby, než jsem si představila, jaké by to bylo nemít v kuchyni dřez. Kam budu vylévat vodu z uvařených brambor nebo špaget – to budu pokaždé chodit do koupelny? Kde budu mýt pro děti zeleninu a ovoce? A kde si vůbec budu mýt ruce při každém vaření? No – bez dřezu to zkrátka nejde, a to i když v něm nehodláte mýt nádobí.

Nakonec jsem si pořídila myčku i kvalitní dřez, protože někdy se mi prostě nevyplatí mýt pár kousků nádobí v myčce. A jindy zas – třeba po velké návštěvě – je nádobí tolik, že bych při ručním mytí asi umřela… A abych se v nabídce myček a dřezů sama vyznala, sepsala jsem si nejdřív všechny výhody a nevýhody a našla si i odborné články, ze kterých jsem čerpala veškeré informace. O tom, jak správně vybrat myčku, jsem se dočetla v tomto článku. Tak tedy pojďme na to.

Jaké výhody má myčka?

Největší výhodou myčky je to, že umyje skutečně velké množství nádobí a vy se prakticky nemusíte o nic starat – jen naskládáte nádobí a vložíte tabletku. Další obrovskou výhodou je menší spotřeba vody – myčka na jeden cyklus mytí spotřebuje cca 17 l vody, zatímco ruční mytí mnohem víc. Další nezanedbatelnou výhodou je to, že myčka si vodu sama ohřívá, zatímco na ruční mytí berete teplou vodu např. z bojleru a ta vám pak může chybět třeba na koupání. Myčka má také několik programů, pomocí kterých můžete buď šetrně umýt skleničky, nebo účinně odmastit špinavé hrnce. Nejnovější myčky mají i tzv. odložený start, takže se nádobí umyje, až když je potřeba.

Má myčka vůbec nějaké nevýhody?

Nevýhodou myčky může být to, že pokud máte malou kuchyň, tak se vám tam prostě myčka nevejde. To naštěstí nebyl můj problém. Někdy vám může vadit, že mycí proces trvá příliš dlouho – já třeba když odjíždím na dovolenou a nechci nechat žádné spotřebiče zapnuté, musím čekat, než se domyje nádobí v myčce… A taky některé nádobí prostě v myčce neumyjete, protože by to nevydrželo – starší nádobí i některé druhy novějšího nádobí, plastové misky ztrácejí svou průhlednost atd.

A jaké jsou tedy výhody ručního mytí? 

Ruční mytí nádobí se hodí, když potřebuji umýt menší množství nádobí. Nebo nádobí málo špinavé, to se prostě jen opláchne. Další výhodou je rychlost – ruční mytí je rychlejší než mytí v myčce. Navíc umyjete i nádobí, které se v myčce mýt nedá. A já v ručním mytí vidím ještě jedno pozitivum – stejně jako při ostatním uklízení v domácnosti prostě vypnu mozek a odpočinu si.

A nevýhody ručního mytí?

Hlavní nevýhodou je nejspíš obrovská spotřeba vody – při mytí v napuštěném dřezu se spotřeba vody pohybuje od 15 do 40 litrů a při mytí pod tekoucí vodou to může být dokonce až 70 litrů vody! Taky mytí v dřezu spotřebovává teplou vodu, která pak může chybět jinde. Pro nás, ženy, je určitou nevýhodou i vysušování pokožky rukou při mytí nádobí, a i když použijeme kvalitní mycí prostředek, musíme si pak ruce ošetřit nějakým ochranným krémem. 

Jak to všechno co nejjednodušeji shrnout a pro co se rozhodnout?

Když si dáte všechna pro a proti dohromady, pak se určitě vyplatí pořídit si obojí: myčku i dřez. Pouze ve velmi malých kuchyních, kam by se myčka stejně nevešla, si vystačíte jen se dřezem. V myčce pak budete s menší spotřebou vody mýt obrovské množství nádobí, no a ve dřezu při trochu vyšší spotřebě malé množství nádobí nebo nádobí, které nelze mýt v myčce. Další info o mycím koutku a myčce jsem se dočetla zde. Všestranné vybavení do kuchyně mi zase pomáhají vybrat na https://anill.cz/

Pomohlo vám moje srovnání? Máte jiný názor? Jak je to u vás?

Napište mi své názory, otázky i postřehy na blog.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *