Zajímavosti

Při hledání bydlení se musíte obrnit trpělivostí a pečlivě vybírat, protože bytů k pronájmu Praha jako lokalita nabízí nepřeberné množství

Dobrou zprávou na úvod je, že při hledání bytů k pronájmu Praha dokáže svou nabídkou uspokojit leckoho, ale opravdu musíte vydržet a hledat. Životním situacím se zkrátka vyhnout nemůžete. Maturita, vysokoškolský titul, práce… a k tomu všemu i vysněný muž. Když jsme se s přítelem rozhodli, že je čas začít shánět společné bydlení, nevěděli jsme, co přesně očekávat, i když jsme pochopitelně tušili, že to nebude úplně snadné.

Nastal čas shánět společné bydlení. Známí nás varovali, že získat teď byt k pronájmu není nic jednoduchého. Brzy jsme zjistili, že mají pravdu.

Začali jsme hledat na začátku roku. Známí nás varovali, že ulovit byt k pronájmu není teď nic snadného, a kdybychom prý byt chtěli kupovat, tak nemáme šanci. Myslela jsem si, že trochu přehánějí, v podstatě ale měli pravdu. Situace je v současné době skutečně hodně náročná, a to nejen u bytů kupovaných, ale i u pronajímaných, jak si můžete přečíst tady.

Cesta bez konce

Začali jsme hledat s pořádným předstihem. Ukázalo se, že najít místo k bydlení je nekonečný kolotoč reagování na zveřejněné inzeráty a domlouvání si prohlídek, které se mnohdy ani neuskutečnily, protože pronajímatel přestal reagovat na zprávy. Když už jsme prohlídku absolvovali, ne pokaždé se nám byt zamlouval. A pokud náhodou ano, dostalo se nám stále stejné odpovědi: Promiňte, vybrali jsme si nakonec někoho jiného.

Shánění vhodného bytu je časově náročné. Pod inzeráty uveřejňovanými samotnými majiteli bytů se ihned objevovaly reakce desítek zájemců.

Čím to bylo? Z velké části naše opakované neúspěchy způsobovalo to, že jsme hledali tou zdánlivě nejjednodušší cestou – snažili jsme se vyhnout realitním kancelářím a vyhledávali inzeráty zveřejňované samotnými majiteli pronajímaných bytů. Pod takovými inzeráty se pochopitelně neskutečně rychle objevovaly reakce desítek zájemců. Jak se dozvíte zde, spousta majitelů navíc dává přednost krátkodobému pronájmu.

Nečekané překážky

Postupem času jsme si začali uvědomovat, že se vlastně nacházíme v dost nejisté pozici. To, že jsme vždy jednali se samotnými majiteli, nás vystavovalo nebezpečí, že nakonec proděláme. Vadilo mi, že s sebou nemáme odborníka, který by dokázal posoudit skutečný stav nabízeného bytu. 

Stalo se nám, že majitelé bytu při prohlídkách často mlžili a nebyli nám schopni poskytnout požadované informace. Někdy nás dokonce ani neupozornili na zjevné závady.

Setkali jsme se taky s tím, že někteří majitelé mlžili ohledně nájmu a cen energií. Mnohdy se stalo, že při prohlídce ani neupozornili na tak viditelné závady, jako například uvolněné těsnění na oknech nebo výrazně poškrábané dveře. To mi vadilo, očekávala bych férovější přístup a upřímnější představení nemovitosti. Jak se píše zde, s některými zájemci mohou mít majitelé problém.

Nová kapitola

Netvrdím, že všichni majitelé, kteří pronajímají byt na vlastní pěst, jsou špatní a chtějí na nájemnících jen neférově vydělávat, nicméně takoví existují. Jejich jednání navíc mnohdy nemusí být špatné záměrně. Stačí neznalost zákonů a majitel vám může předložit nájemní smlouvu obsahující nedostatky, které ani neodhalíte, pokud se v pronajímání nemovitostí doopravdy nevyznáte.

Někteří majitelé bytů mohou jednat nezákonně i z neznalosti. Nakonec jsme se zaměřili na nabídky přes realitní kancelář.

To všechno nás vedlo k tomu, že jsme se nakonec při hledání zaměřili na nabídky bytu zprostředkované realitní kanceláří. Při výběru realitky je ale třeba dát pozor. Konkurence v podobě poměrně vysokého počtu dalších zájemců nám samozřejmě zůstala, samotné jednání se ale stalo daleko přehlednějším. Prohlídky byly opravdu profesionální a nakonec se na nás usmálo štěstí a byt jsme po dlouhém hledání získali. Že to bylo přes realitku, toho vůbec nelituji. Z vlastních zkušeností mohu doporučit realitní portál Eurobydlení, kde si můžete prohlédnout inzeráty od velkého množství realitních kanceláří a vyfiltrovat si je podle vašich preferencí. 

Jak dlouho jste hledali své vysněné bydlení k pronájmu? 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *